Πάρε τη γυναίκα στον ώμο και τρέχα!

Πήραν επ' ώμου τα... οικογειακά βάρη και έτρεξαν για τη νίκη 55 σύζυγοι από όλο τον κόσμο. Πιο γρήγορος αποδείχθηκε ο περυσινός πρωταθλητής Φινλανδός Ταίστο Μιετίνεν, ο οποίος πήρε για έπαθλο το βάρος της γυναίκας του σε μπίρα...Είναι η 15η χρόνια που πραγματοποιείται το παγκόσμιο πρωτάθλημα “κουβαλήματος της συζύγου” στο Σονκαγιάρβι της Φινλανδίας. Φέτος συμμετείχαν 55 ζευγάρια από όλο τον κόσμο. Οι άντρες, πήραν τις γυναίκες στο ώμο – με κάθε τρόπο που μπορεί να φανταστεί κάποιος και όπως ο καθείς βολεύεται – και έτρεξαν μέσα σε μία πισίνα που το νερό τους φτάνει μέχρι τη μέση. Νικητής σε αυτή τη σκληρή – ανάλογα και με το βάρος της συζύγου – μάχη αναδείχθηκε ο περυσινός πρωταθλητής Τάιστο Μιέτινεν, ο οποίος έκανε την διαδρομή των 250 μέτρων μέσα σε ένα λεπτό και τέσσερα δευτερόλεπτα.